Cast Ajanslarına Oyuncu Alımları Nasıl Olur?

Cast Ajanslarına Oyuncu Alımları Nasıl Olur?

Cast ajansları belli bir işleyiş düzenleri ve sistemleri bulunan kurumlardır. Son dönemlerde bu kurumlara yapılan oyunculuk başvurularının artması ajansların daha sıkı bir çalışma süreci geçirmelerine neden olmaktadır. Günümüzde cast ajanslarının oyuncu alımları için belli kriterleri taşıyan kişiler arasında seçim yaptıkları bilinmektedir.

Cast ajanslarında yapılan oyuncu seçmelerine katılabilmek için öncelikle oyuncu adaylarının bir ajansa başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Cast ajans başvuruları yakın geçmişe kadar elden verilen iş başvuruları gibi nitelik taşımaktaydı. Ancak şimdilerde cast ajanslarına başvurmak için bireylerin internet üzerinden de işlem yapmaları mümkündür. Ajanların internet sayfalarında bulunan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde dolduran oyuncu adaylarına olabilecek en kısa sürede geri dönüş yapılmaktadır. Geri dönüşlerde adayların taşıdıkları özelliklere dikkat edilmektedir.

Cast Ajanslarına Alınan Oyuncuların Özellikleri Nelerdir?

Cast ajanslarına yapılan oyunculuk başvurularını değerlendiren özel bir ekip bulunmaktadır. Bu ekip işlerinde uzman menajerlerin bir araya gelmesi sonrasında oluşturulmaktadır. Cast ajanslarına alınan oyuncular öncelikle yapılan başvurular üzerinden incelenmektedir. Başvurularında gerçeği yansıtan ve fotoğraflarını istenen şekillerde gönderen bireylerin ajans tarafından olumlu şekilde karşılandıkları bilinmekledir.

İlk değerlendirme sürecinden başarılı bir sonuç çıkaran oyuncu adayları ajans ile yüz yüze görüşme yapma aşamasına geçmektedir. Bu aşama için oyuncu adayları ve ajans için de uygun olan bir zaman dilimi belirlenmektedir. Cast ajanslarının oyuncu alımları yüz yüze görüşmeler sonrasında gerçekleşmektedir. Bu nedenden ötürü görüşmeler bir mülakat niteliği de taşımaktadır. Oyuncu adaylarının görüşmeler sırasında sergiledikleri davranışlardan giyim tarzlarına kadar her detay cast ajanslarının jürisi tarafından incelenmektedir. Bu nedenden ötürü özellikle kadın oyuncu adaylarının çok fazla makyaj yapmamaya ve abartılı giyinmemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyuncu adaylarının mülakatlar sırasında da katalog çekimleri sırasında da kıyafetleri yüzlerinin önüne geçmemelidir. Cast ajanslarında yapılan oyuncu seçimlerinde kendine güven de büyük bir önem taşımaktadır. Oyuncular kendine ve yeteneklerini güvendiklerini jüri üyelerine hissettirmek zorundadır. Bu şekilde bireyler yaşadıkları heyecanı da azaltabilmektedir. Mülakatlardan da gereken onayı alan oyuncu adaylarının kayıtları anında cast ajanslarına yapılmaktadır.