omron cpu 44 dr n. med. mariusz strojny ghiacciolo pyssla 3d bridgend met max finance
Home » Oyuncu Ajansları » Yönetmenlerin Cast Ajanslarından Oyuncu Seçimindeki Etkisi

Yönetmenlerin Cast Ajanslarından Oyuncu Seçimindeki Etkisi

Günümüzde oyunculuk  sektöründe  yer almak isteyen herkes cast ajanslarına başvuruda bulunabilir. Cast ajansları bayan,erkek genç , yaşlı  ayırt etmeksizin bir çok profili bünyesinde  barındırabilir. Cast ajanslarına kayıt olabilmek için herhangi bir ön eleme yapmadan ya da herhangi bir sınava tabii tutulmadan herkes kayıt olabilir.

Oyuncu adayları  için önemli olan yapım ajanslarının değişik film reklam filmi klip gibi projelerinde yer alabilmektir Oyuncu adayları projelerde yer alabilmek ve kendilerini geliştirmek  için kendi yeteneklerinin yanı sıra çeşitli eğitimler ve kurslar alabilirler.

Bir yapım şirketi bir proje gerçekleştirmek istediğinde cast ajansları  ile irtibata geçerek oyuncu talebinde bulunur. Birçok cast ajansından birçok oyuncu değerlendirmeye alınır. Ancak projede istenen özelliklere dahil olmak yetersiz kalabilir bu bağlamda  Yönetmenler oyuncu seçiminde önemli bir yere sahiptirler. Cast ajansının yönlendirdiği oyuncu adayları yapım şirketlerinin yönetmenleri tarafından denemelerden geçer. Bu denemelerde oyuncu adayının role uygunluğu test edilir. Sergilediği jestler mimikler beden dili  heyecan kontrolü role  uygun olup olmadığı bir ön elemeden geçirilir. Yönetmenler deneyimli oyuncuların dışında deneyimsiz  yeni yüzlerle çalışmak istediklerinde daha eleyici olabilirler oyuncuların fiziksel özellikleri ve kendi şahsi kabiliyeti bu konuda önemli bir avantaj olabilir.

Dizi oyunculuğunda özellikle başrolleri yönetmen ve senaristler seçmektedir. Bu seçim özellikle deneyimli ve gündemde olan oyunculardan seçilir. Bu sürecin ardından yan rollerin ve figüranların seçimleri gerçekleştirilir. Yönetmenler dizi oyuncuları seçiminde oldukça hassastır ve özellikle ajansların eğitim verdiği oyunculuğa yatkınlığı daha fazla olan kişilere öncelik verilir. Televizyon ve sinema sektörü geniş bir ağa sahip olduğundan cast ajanslarına kayıtlı olan bir çok oyuncu adayı  çalışma fırsatı bulabilir. Yapım şirketleri de aynı şekilde dizi ve filmlerinde değerlendirmek için cast ajansları aracılığıyla aradığı role uygun birçok oyuncuya ulaşabilir. Oyuncuların yönetmenlerin geçirdiği birçok ön elemede başarılı olabilmesi için role tamamen adabtasyon sağlayabilmeli jest ve mimiklerini doğru olarak kullanabilmesi gerekir. Bu sayede yönetmenlerin ilgisini çekerek  çok daha iyi rol alarak sektöre hızlı bir giriş yapılabilir. Bu tamamen oyuncunun kabiliyetini yönetmen ve senaristlere doğru  olarak yansıtabilmesiyle ilgilidir.

Kaynak: http://www.eniyioyunculukajanslari.com/oyunculuk-secimlerinde-yonetmenleri-payi/