Cast Ajanslarında Ön Elemeleri Nasıl Geçilir

Hızla büyüyen ve gelişen televizyon dünyası çok geniş bir yapıya sahiptir. Yeni programlar, projeler, diziler, internet dizileri gibi sektörü genişleten yeni yapımlar arttıkça yeni yüz arayışı da o hızla artmaktadır. Bir dizi projesinde ana cast, yardımcı cast, bölüm oyuncuları, ara oyuncu, figüran, sahnedeki halk ve mahalle halkı gibi birçok karaktere ihtiyaç duyulur. İşte bu rolleri tamamlaya bilmek için yapımcı şirketleri cast ajanslarına karakterlere uygun yeni yüzleri ve oyuncu adaylarını ister. Oyuncu ajanslarını oyuncu havuzundaki bütün adayları değerlendirmeye alarak müşterinin aradığı özellikteki oyuncuları müşteriye sunar. Bir oyuncu adayının televizyon ekranlarına adım atabilmesi bu yoldan geçer.

Ön Elemede Nelere Dikkat Edilir

                Oyuncu ve reklam ajanları kendilerine başvuru yapmak için gelen adayların yaşına, boyuna, kilolu yada zayıf olmasına bakmaksızın, kendi oyuncu havuzunda eksik karakterdeki oyuncuları tercih eder. Başvuru esnasında oyuncu adayının verilen rolü oynaması, oynadığı karakter özellikleriyle seyirciyi etkilemesi ve setteki uyumu ön görülerek başvuru değerlendirilir. Başvurusu kabul edilen ön elemden geçen her oyuncu ile ajansları ayrıca ilgilenerek oyuncunun eksik yönleri tespit edilir ve eğitimleri ile tamamlanır. Duruş eğitimi, jest ve mimik eğitimi, ses tonu eğitimi ve diksiyon eğitimi gibi eğimler oyuncu adayına verilir.

Oyuncu ajanslarını gelen başvurularını değerlendirdikten sonra kendi oyuncu havuzlarında müşteriye hazırlar. Cast ajanslarını genellikle çalıştıkları belirli yapım şirketler ve prodüksiyon şirketleri vardır. Her zaman çalıştıkları bu şirketlerin genellikle yaptıkları proje tarzlarını bilirler ve o talepleri ön görerek oyuncu profillerini oluştururlar. Cast ajansları oyuncu adayının başvurusunu kabul etmesi oyuncu adayına iş garantisi vermesi değildir. Ön elemeyi geçen adayı ajansa başvurunu yapar ve  müşterinin talebine göre ve ajansın ona uygun gördüğü role deneme çekiminde yeteneklerini sergiler. Başvuru yapan bir aday ona uygun bir role bulunamadığı için yıllarca oyuncu havuzunda bekleyebilir. Deneme çekimine çağrılan her oyuncu adayı da çekimden başarı ile ayrılamaya bilir. Bu durum tamamıyla oyuncunun yeteneğine, çekim esnasındaki heyecanına ve role uyum sağlamasına bağlıdır.